Perëndimorët urgjentisht duhet ti ndëshkojnë politikat hegjemoniste dhe pro ruse të Serbisë në rajon

Perëndimorët urgjentisht duhet ti ndëshkojnë politikat hegjemoniste dhe pro ruse të Serbisë në rajon
Perëndimorët urgjentisht duhet ti ndëshkojnë politikat hegjemoniste dhe pro ruse të Serbisë në rajon

Skender Mulliqi

  • 03 May 2023 - 07:42

Shkruan: ANALISTI - Skënder Mulliqi

Ekziston pyetja logjike, pse edhe pas tri decenieve në Serbi po sundojnë njerëzit më biografi kriminale , njerëzit të cilët popujve të tjetër në ish-Jugosllavi ju shkaktuan dhembje të mëdha?! Është e çuditshme pse Serbia nuk u dënua për gjenocid, kur vrau afër 200 mijë myslimanë të Bosnjës dhe mbi 15 mijë shqiptarë të Kosovës! Kjo është një temë e cila për fat të keq nuk po gjen përgjigje nga bota demokratike.

- Se politika e Serbisë është e ndërtuar mbi rrena, mashtrime dhe manipulime historikisht tashmë dihet. Këtë gjë sikur nuk po e kupton apo nuk po dëshiron më e kuptuar bashkësia ndërkombëtare! Edhe pas Millosheviqit në Serbi kemi në pushtet pasardhësit e tij, Aleksandër Vuçiq, Ivica Daciq, Aleksandër Vulin e të tjerë. Kjo është rrethanë e çuditshme më të cilët po bisedohet për normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi! Si të bisedohet për paqen në rajon më këtë garniturë politike, kur më kufoma të shqiptarëve jo vetëm që e kanë mbushur Kosovën, por edhe Serbinë?Politika e Serbisë është politikë e Millosheviqit.

Kosova kishte fat të madh që më luftë të pavarësohet nga Serbia në vitin 1999. Por, të bisedohet më këtë Serbi, dhunuese kjo është absurde. Vuçiq është politikan i cili ka inspiruar vrasjet dhe gjenocidin ndaj shqiptarëve së bashku me Vojisllav Sheshelin, Ratko Mladiqin, Radovan Karagjiqin, me politikanin si Vuqiq i cili kurrë nuk bëri as gjestin më të vogël për kërkim falje për gjenocid dhe të pranojë pavarësinë e Kosovës, zor do të jetë që do të kemi vendime politike në bisedimet të cilat po zhvillohen. Bota Perëndimore po bën gabim që nuk po i ndëshkon politikat e tilla hegjemoniste dhe pro ruse të Serbisë në rajon. Gjithçka ende po kutërbon prej vrragëve të luftës dhe kufomave , që i lanë mbrapa kriminelet serb të luftës. Kjo është fotografia e shkurtër të kësaj Serbie, e cila po synon të krijojë vatra të reja të luftës në rajon dhe në Kosovë.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".