Diplomatët nga Brukseli po mashtrohen akoma me besim në Aleksandër Vuçiqin

Diplomatët nga Brukseli po mashtrohen akoma me besim në Aleksandër Vuçiqin
Diplomatët nga Brukseli po mashtrohen akoma me besim në Aleksandër Vuçiqin

Skender Mulliqi

  • 17 August 2023 - 07:35

Shkruan: ANALISTI-Skënder Mulliqi

Vuçiqit as që po I shkon ndërmend që këto bisedime maratonike të përfundojnë. Presidenti serb hartojë skenarin për pushtimin e veriut , që I dështojë, kur bandat serbe sulmuan në protesta të dhunshme Policinë e Kosovës dhe pjesëtarët e KFOR-it, duke I lënduar shumë prej tyre. Në këtë skenar për ndarje të Kosovës qëndron edhe Kisha serbe përmes krye popit Porfirije i cili në Graçanicë kishte deklaruar së Kosova për Serbinë është e rëndësishme si Vatikani për katolikët.

-Presidenti I Serbisë, Aleksandër Vuçiq, vetën po e konsideron si përfaqësues të gjithë serbëve të cilët jetojnë në Bosnje, Mal të Zi dhe në Kosovë.Ne epiqendër si gjithmonë në gjithë këtë mesele është Kisha Ortodokse Serbe , e cila si më dara po I mban serbët kudo që jetojnë.Klerikët serb ishin ata të cilët në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar e orientuan regjimin e Millosheviqit, që më luftë të realizon idenë shoviniste për Serbi të Madhe, ku në atë kohë Vuçiq ishte ministër për informim..Sa herë që Vuçiqi e kap zori nga problemet e brendshme, ai i instrumentizon serbët në veri të Kosovës ,që të inskenojnë incidente Veriu I Kosovës më shumicë serbe, edhe po është aduti kryesor politik, më të cilin Vuçiqi po shërbehet.

Diplomatët nga Brukseli po mashtrohen kur po mendojnë që me Vuçiqin do të arrihet paqja e përhershme më shqiptarët dhe shtetet e tjera në rajon. Vuçiqit as që po I shkon ndërmend që këto bisedime maratonike të përfundojnë.Presidenti serb hartojë skenarin për pushtimin e veriut , që I dështojë, kur bandat serbe sulmuan në protesta të dhunshme Policinë e Kosovës dhe pjesëtarët e KFOR-it, duke I lënduar shumë prej tyre.Në këtë skenar për ndarje të Kosovës qëndron edhe Kisha serbe përmes kryepopit Porfirije i cili në Graçanicë kishte deklaruar së Kosova për Serbinë është e rëndësishme si Vatikani për katolikët.Ne politikën aktuale të Serbisë është institucionalizuar gjenocidi me ideologjinë serbomadhe, siç është ideja e “botës serbe”.Serbia po vazhdon më strategjinë të cilën po e aplikon Putini më luftë të idesë për “botën ruse”, në Gruzi, Krime , Donbas etj.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".