Porositë e rrezikshme shoviniste serbe me grafite për rikthimin e ushtrisë serbe në Kosovë, vazhdon të jetë e pa kundërshtuar por e përshëndetur edhe nga Vuçiqi

Porositë e rrezikshme shoviniste serbe me grafite për rikthimin e ushtrisë serbe në Kosovë, vazhdon të jetë e pa kundërshtuar por e përshëndetur edhe nga Vuçiqi
Porositë e rrezikshme shoviniste serbe me grafite për rikthimin e ushtrisë serbe në Kosovë, vazhdon të jetë e pa kundërshtuar por e përshëndetur edhe nga Vuçiqi

Skender Mulliqi

  • 21 August 2023 - 07:42

Shkruan: ANALISTI- Skënder Mulliqi

Këso aktivitetesh antishqiptare ishin organizuar edhe nga shoqatat e ndryshme në Serbi, duke lartësuar figurat më të urryera të fund shekullit të kaluar, të kriminelëve të luftës, Ratko Mlladiq dhe Radovan Karaxhiq. Kjo është Serbia aktuale më drejtuesit e saj të shtetit, krejt nomenklaturë e kryekriminelit të luftës , Sllobodan Millosheviq. Është jashtë çdo logjike që Bashkësia Ndërkombëtare i heshti gjithë këto incidente të rënda kërcënuese nacionaliste në Bosnje dhe në Serbi. Është shumë e quditshme së si BE-ja e cila e ka plotë gojën demokraci, po mban ende kontakte dhe po zhvillon bisedime më racistët e shekullit në pushtet, si Dodik, Vuqiq, Daciq etj. Për kthimin e ushtrisë serbe , në Kosovë para disa ditësh ishte shprehur edhe presidenti i Serbisë,Aleksander Vuqiqi.

-Serbia dhe “Republika Serpska” në Bosnje ishin mbushur më grafitin “Kur do të kthehet ushtria në Kosovë, më 2 korrik kur ishte përvejetori i “Olujës’ , në Banjalluk ku ishin bërë masakrat të pa para mbi boshnjak. Në këtë përvjetor të turpit ishin të pranishëm Dodik , Vuqiqi dhe përfaqësuesit më të lartë të Kishës Ortodokse Serbe.Ky është niveli më i ulët i politikës serbe , edhe pas shumë vitesh të përfundimit të luftës në ish-Jugosllavi.Të njejta grafite ishin shkruar edhe në disa qytete të Serbisë.Të njejtën porosi shoveniste serbomadhe duke ngritur pano në stadium nga tifozët e klubit të futbollit të Cervena Zveda të Beogradit , në ndeshjen e zhvilluar më Fiorentinën më 26 korrik në Beograd. Kishin kënduar këngë nacionaliste kunder shqiptarëve , të cilët këngë i kishin kënduar kryepopët shovenist, Amfolije dhe Atanasije. Kleriket serbë moti e kan lënë rrugën e Zotit.

Këso aktivitetesh antishqiptare ishin organizuar edhe nga shoqatat e ndryshme në Serbi, duke lartësuar figurat më të urryera të fund shekullit të kaluar, të kriminelëve të luftës, Ratko Mlladiq dhe Radovan Karaxhiq. Kjo është Serbia aktuale më drejtuesit e saj të shtetit, krejt nomenklaturë e kryekriminelit të luftës , Sllobodan Millosheviq. Është jashtë çdo logjike që Bashkësia Ndërkombëtare i heshti gjithë këto incidente të rënda kërcënuese nacionaliste në Bosnje dhe në Serbi.Është shumë e quditshme së si BE-ja e cila e ka plotë gojën demokraci, po mban ende kontakte dhe po zhvillon bisedime më racistët e shekullit në pushtet, si Dodik, Vuqiq, Daciq etj.

Për kthimin e ushtrisë serbe , në Kosovë para disa ditësh ishte shprehur edhe presidenti i Serbisë,Aleksander Vuqiqi.Por, sigurisht së ishte bërë sikur ka harruar së jo fortë largë e ka humbur Serbia luftën më shqiptarët në Kosovë.Dhe, racistët e kohës moderne Putin dhe Vuqiq,po mendojnë ta realizojnë skenarin e ërrët të pushtimit ushtarak të Kosovës, duke harruar së shqiptarët sot janë shumë më të fortë së në vitet e 90-ta ,të shekullit të kaluar, kur edhe fillojë shpërbërja më dhunë e ish-Jugosllavisë. Në Kosovë janë forcat ushtarake të Kosovës dhe të NATO-së të instaluara krejtë pas luftën për të mbrojtur kufijët e saj.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online "