Rama ky argat besnik i Vuçiqit, i këshilluar me kujdes nga spiunët e shkollës së xhelatit Jovica Stanishiqit

Rama ky argat besnik i Vuçiqit, i këshilluar me kujdes nga spiunët e shkollës së xhelatit Jovica Stanishiqit
Rama ky argat besnik i Vuçiqit, i këshilluar me kujdes nga spiunët e shkollës së xhelatit Jovica Stanishiqit

Reshat Badallaj-Zhuriani

  • 18 November 2023 - 21:10

Shkruan: ANALISTI-Reshat Badallaj-Zhuriani

Pa dëshirën time po e pyes veten deri kur vazhdon kronologjia tradhtare dhe ogurzezë ndër shqiptarët, si ka mundësi që kjo tokë e gjakut të Arbrit të pjell këta shpirtshitur që nga Haxhi Qamili, Esat Pashë Toptani, Ahmet Zogu, e ti bien kambanave të mortit kundër kombit shqiptar? Pra kjo bimë dhe racë e poshtër ndër dej nuk e kanë gjakun e Arbrit, por u buron vrullshëm gjaku sllavo-ortodoks dhe pansllavist të zhupanëve dhe vojvodëve. Kurrë nuk pushuan këta shpirtshitur dhe shpirtzinj së bëri argatin e Serbisë.

 

Ky far mashkulli i Kristaqit, Edvin Rama, shumë vrullshëm e ka marrë këtë argat dhe për t´i bërë hyzmetin Serbisë. Personalisht për mua asgjë nuk është e re, sepse Reshat Badallaj-Zhuriani, shumë vite më herët e shkroi dhe ju tregoi faqen e zezë të këtij krye narkomani. Dhe mos mendoni se ky rastësisht zgjodhi në Kosovë pjellën e tradhtarëve që kanë pasur tradita të moçme spiunazhi duke i ra sakicë e hanxhar atdhetarëve shqiptar me sakicë e hanxhar prapa kurrizit. Ky derdimen dhe bazhibuzuk, e morri si këshilltar Shkëlzen Maliqin, pjellën e tradhtarit dhe spiunit të UDB-es, Mehmet Maliqit, një kryepolic dhe gjakësor kundër shqiptarëve që pat bërë hata e batërdi kundër shqiptarëve për interesa serbe edhe sot kur po e përmend emrin e këtij kasapi dridhet foshnja në gji të nënës. Pastaj shkoi e morri, këshilltar edhe këlyshin më të zi që njeh e tërë bota shqiptare gjithandej, Baton Fazli Haxhiun, djalin e Fazli qelit, këlyshi që u kap me pelë për dore krye xhelati i Jovica Stanishiqit, që ka pre e ka gri shqiptar që u përballë me gjyqin e Hagës. Langoi i Jovica Stanishiqit, Baton Fazli Haxhiu, ishte dënuar me vdekje nga Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-es, për tradhti dhe spiunazh, por shih për këtë disa bir kurve të veshur me xhaketën e shtetit e bënë këtë spiun dhe e dekoruan me MERITA. Pra, historia shqiptare kurrë nuk do të jua falë atyre burra kurvash kush i dhanë medalje këtij spiuni serb që çdo ditë e më shumë edhe sot po ja shohim sherrin. Pra,kush është ai gop nëne që ka pritur më mirë e më hair nga ky narkoman dhe gjakprishur? Kush është? Kjo taman i bije sikur alkoolikët që nuk rrinë pa alkool edhe gjaku i tij nuk bënë pa spiunazh, sepse këta e kanë ashtu ndër dej. Ky argat i pa pishman i Serbisë dhe kryesisht i Aleksandër Vuçiqit, nuk heshti kurrë por fal drogës që e qet në pazar u pa edhe me Ballkanin e hapur deri kur ja shkërdheu nënën e babën Gjermania dhe mbeten të poshtër që i pështyn çdo gjë e gjallë. Pra kjo racë e poshtër harrojnë se ajo ide dhe argati i tyre ka vdekur ndonëse marrin para me thasë për këtë hyzmet, por dora e mallkimit dhe e tradhtisë do i ndjek kudo që të shkojnë. Mjerisht historia jonë nga 1100 luftëra për kësi fare soj tradhtarësh është e pamëshirshme, amanet i tyre është që të gjithë ata që punojnë kundër kombit të vetë dhe ata që i këndojnë këngë të huajt:"ti marrin thasët me veti për të mbledhur eshtrat".

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".