Asociacioni instrument rrezikshëm në projektin e Aleksandër Vuçiqit për instalimin e një shteti të ri serb në Kosovë

Asociacioni instrument rrezikshëm në projektin e Aleksandër Vuçiqit për instalimin e një shteti të ri serb në Kosovë
Asociacioni instrument rrezikshëm në projektin e Aleksandër Vuçiqit për instalimin e një shteti të ri serb në Kosovë

Skender Mulliqi

  • 19 May 2024 - 09:05

Shkruan:ANALISTI-Skënder Mulliqi

Ciklopi serb Vuçiqi mbetet kriminel lufte më damkë, si Millosheviqi dhe Shesheli. Ai gabon rëndë nëse mendon se nuk do të duhet të japë llogari kurrë për të gjitha poshtërsitë më të cilat ngarkohet . Ku gorillë më buzë të trasha dhe të skuqura, ishte dashur të mos tolerohohet nga BE dhe Amerika, që të shkakton gjakderdhje të re në rajon. Nga ky hark kohor po shihet së ka qenë gabim i madh dhe më hile futja në dialog të Kosovës , për normalizim të marrëdhënieve pa as një kusht më Serbinë gjenocidiale.

 

Serbia e Vuçiqit, me Asociacionin në mënyrë të hapur ka shprehur tendencën edhe të një shteti serb në Kosovë. Këtë dëshirë e shprehu presidenti serb, edhe më rastin e letrës të dërguar Këshillit të Ministrave të Evropës, të Donika Gervallës së do të dërgohet në kushtetuese një draft asociacion i hartuar nga Kosova.Vuçiqi reagoi nga Samiti i Podgoricës , se Asociacioni duhet të implementohet, ai i viteve 2013 dhe 2015 në marrëveshjet e Brukselit, duke kundërshtuar çfarëdo draft statusi të Kosovës. Ish i çmenduri radikal në pozitën e presidentit të Serbisë po marshon pa frikë nga ndëshkimi që të finalizon Serbinë e Madhe të lënë gjysmë nga Millosheviqi .Edhe ky ishte dashur që për të gjitha këto veprime të sotme dhe ato të viteve 90-ta të shekullit të kaluar, si pjesëmarrës në krime, të jap përgjegjësi para gjykatës . Ai nuk do të jetë në gjendje t'i shmanget përgjithmonë atij dënimi. Ciklopi serb Vuçiqi mbetet kriminel lufte më damkë, si Millosheviqi dhe Shesheli. Ai gabon rëndë nëse mendon se nuk do të duhet të japë llogari kurrë për të gjitha poshtërsitë më të cilat ngarkohet . Ky gorillë më buzë të trasha dhe të skuqura, ishte dashur të mos tolerohohet nga BE dhe Amerika, që të shkakton gjakderdhje të re në rajon. Nga ky hark kohor po shihet së ka qenë gabim i madh dhe më hile futja në dialog të Kosovës , për normalizim të marrëdhënieve pa as një kusht më Serbinë gjenociodiale. Serbia e shfrytëzoj mirë këtë duke u faktorizuar në rajon dhe sigurisht së këtu kanë hise ish pushtetet e korruptuara të vendit, dhe BE –ja.

 

U firmosën në Bruksel shumë marrëveshje të cilat pushtetet në Serbi dhe ky i fundit i Vuçiqit nuk po i zbaton, dhe më asnjë ndëshkim nuk po përballët shteti serb. Nuk u përballë më masa ekonomike dhe politike Serbia kur nuk iu bashkëngjitë BE-së për embargo ndaj Rusisë, e cila bëri invazion ushtarakë në një shtet sovran siq është Ukraina. Nuk u morën masa ndaj Serbisë, as kur tentojë që më aktin terroristë në Banjskë të ndajë veriun e Mitrovicës nga jugu. Dhe, duhet gjithsesi të përmendet kështu tolerimi i Vuçiqit në mos zbatimin e aneks marrëveshjes të Ohrit. Gjithmonë faji për eskalim të situatës në veri të vendit iu faktua Kosovës, e jo Vuçiqit dhe strukturave kriminale paralele serbe në krye më Listën Serbe, të terroristëve, Veselinoviq dhe Radojqiq më kompani. Serbia duke e lënë në aktin e saj juridik Kosovën pjesë përbërëse të saj, ka zyrtarizuar luftën e Millosheviqit në Kosovë. Në fakt po mbrohet nga Vuçiqi përpjekja e Millosheviqit, i cili më luftë dëshirojë të dëbon shqiptarët nga Kosova. Ëndrra për realizimin e botës serbe, është e këtij kontesti. Për regjimin kriminal të Vuçiqit nuk ka shqiptarë të vrarë dhe të masakruar të luftës. Nuk ka varreza masive jo vetëm në Kosovë, por edhe nëpër varreza masive rreth Beogradit, nuk ka as kufoma apo shqiptarë të gjallë e të vdekur të bartur më frigoriferë për transplantim organesh, siç nuk ka për ta, as të vrarë fëmijë të hedhur në Danub, dhe as 20 mijë gra të dhunuara .Vuçiqi me kamarrillën kriminale po dëshirojnë edhe një luftë të re, më mundësinë e përsëritjes të masakrave mbi shqiptarët. Vuçiqit dhe serbëve nuk do tju realizohet më kurrë mitologjia për “ Tokën e Shenjtë Serbe”.Shqiptarët dinë të mbrojnë atdheun dhe kombin para çdo kërcënimi që vjen më luftë nga hegjemonia serbosllave dhe ruse në Ballkan.

 

Se a do të pranon Serbia pavarësinë e Kosovës , siç proklamohet rregullisht Vuçiqi për jo, është punë shumë e vogël. Serbia po i përdorë këto bisedime tashmë të pakuptimta vetëm për qëllime pushtuese ndaj Kosovës. Asociacioni është vetëm mbulesë për futjen nën juridiksionin kushtetues serb të veriut të vendit. Ruajtja e sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, është shumë më e rëndësishme së inkuadrimi në çdo strukturë evropiane ,ashtu edhe në Këshillin e Evropës që është aktuale.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online"