Vendimi i Kryeministrit Kurti për reciprocitetin i drejtë

Vendimi i Kryeministrit Kurti për reciprocitetin i drejtë

Gani Qarri

  • 22 September 2021 - 06:55

Shkruan: ANALISTI-Gani Qarri

Kushtëzim i njëanshëm serb, nga i cili, fatkeqësisht ka përfituar politikisht dhe materialisht vetëm Serbia, ndaj dhe ishte koha e fundit për vendosjen e reciprocitetit dhe të trajtimit të barabartë të qytetarëve në të dy shtetet, ngase me gjobat që u vinte në kufi qytetarëve të Kosovës, tash e mbi pesë vite ka përfituar vetëm Serbia hegjemoniste.  

Qëndrimi i pashembullt përulës e tërësisht kapitullues i kuislingut Hashim Thaçi dhe renegatit jugo komunist Isa Mustafa para Aleksandër Vuçiqit dhe Serbisë hegjemoniste, si dhe akti më i paturp e i paprecedent i tyre si “harresa” e qëllimshme e gjenocidit dhe krimeve të luftës të shkaktuara nga Serbia fashiste ndaj shqiptarëve të pambrojtur në Kosovë, duke i lejuar shtetit okupues serb ndërhyrjen edhe në rregullimin e brendshëm shtetëror të Republikës së Kosovës, fatkeqësisht kanë sjellë vendin në këtë gjendje alarmante, ku Serbia vazhdon të sillet me Kosovën, si shtet kolonizator dhe padron mbikëqyrës i saj.Për aq më tepër, kohët e fundit, politika destabilizuese e Serbisë në Kosovë dhe rajon sidomos pas publikimit të idesë së rrezikshme okupuese serbomadhe, për krijimin e të ashtuquajturës "botë serbe", nisi menjëherë nga veprimi për realizimin e qëllimeve okupuese serbomëdha në terren me tendencën për aneksimin e tokave të shteteve fqinje, duke nisur fillimisht me Bosnjën pastaj edhe me Malin e Zi, ndërsa pas reagimeve të fundit, krimineli Vuçiq po dëshmon hapur, se të njëjtën lojë, ka në plan ta provojë edhe me Kosovën. Fatkeqësisht ky është edhe një kërcënim i trishtë hegjemonist, që na rikthen edhe një herë në vitet e 90 dhe rikujton serish, përsëritjen e ngjarjeve të rrezikshme luftënxitëse, të kamufluara nën petkun e riteve fetaro-ortodokse serbe, të cilat qysh atëbotë, i paraprinë edhe okupimit klasik të Kosovës, si dhe fillimit të luftërave shkatërrimtare në tërë ish Jugosllavinë, për gllabërimin e territoreve me forcë nga Serbia.

Veprimi ligjor i Qeverisë së Kosovës, për vendosjen e reciprocitet për targa me Serbinë, ishte veprim i duhur dhe tërësisht i domosdoshëm, i cili nga qeveritë e kaluara, jo vetëm që u shty e anulua për vite të tëra, por as nuk u vendos kurrë, nga frika se do tu hatërohej krimineli Vuçiq. Kurse ajo që befason më së shumti, është fakti se pasuesit e po atyre qeverive të inkriminuara, jo vetëm bezdisin mbar popullin me arrogancën tyre, por edhe irritojnë pa mase të gjithë qytetarët e Kosovës, duke rrahur e bërë gropë gjokset e tyre me grushte nga vetëlavdërimet e formës më primitive, se gjoja përveç akteve tjera edhe vendimi i sapo ndërmarrë nga Qeveria Kurti, për reciprocitet të targave me Serbinë, na qenka, hiq më pak se "vetëm-meritë" e tyre.

Prandaj sado që mund të konsiderohet edhe akt i vonuar, vendimi i Qeverisë së Kosovës për fazën e parë të fillim zbatimit të reciprocitetit me Serbinë, duke nisur me çështjet më praktike, si lirinë e lëvizjes dhe tabelat e veturave, është vendimi më i arsyeshëm që pason kalimin e afatit të kushtëzimit paraprak 5 vjeçar nga i cili ka përfituar vetëm Serbia, duke gjobitur qytetarët e Kosovës me pagesa të detyrueshme për ndërrim tabelash, që të mund përdornin rrugët e Serbisë, qoftë edhe vetëm për kalim transit të tyre. Madje siç shprehet edhe vet presidentja zonja Vjosa Osmani, nga SHBA, politikat destabilizuese të Serbisë në Kosovë dhe rajon, që përditë e më shpesh, po shfaq hapur qëllimet hegjemoniste  të saj, për krijimin e të ashtuquajturës "botë serbe’" janë jo vetëm shumë të rrezikshme por edhe rikthim në logjikën e fillim luftës së viteve të "90-ta", që ka shkaktuar shumë gjakderdhje dhe qindra mijëra viktima në rajonin tonë.

Por përkundër të gjitha kërcënimeve të Serbisë kundër Republikës së Kosovës, asnjë kërcënim i kriminelit Vuçiq dhe argatëve të tij në Kosovë, jo vetëm nga komuniteti serb por edhe nga një numër jo i vogël shqipfolësish nga partitë e inkriminuara, nuk guxon ta lëkundë vendosmërinë e Kosovës për ta vendosur reciprocitetin me këtë shtet hegjemonist fqinj, nga i cili shprehen hapur pretendimet territoriale ndaj shtetit tonë dhe punohet natë e ditë për gllabërimin me forcë të veriut dhe pjesëve më vitale të Kosovës nga Serbia fashiste. Kështu që asnjë lloj kërcënimi nga Serbia nuk duhet ta vejë në pikëpyetje vendosmërinë e Republikës së Kosovës, për ta jetësuar zbatimin e ligjit, në përputhje me obligimet tona nacionale, shtetërore e ndërkombëtare, për të mirën e të gjithë qytetarëve, pa dallim etnie të Republikës së Kosovës.

Ndërsa pas kërcënimeve të hapura dhe sjelljeve tepër agresive të Serbisë, Qeveria e Kosovës, duhet tu bëj thirrje SHBA-ve, BE-së, dhe bashkësisë ndërkombëtare që përfundimisht ti parandalojnë ndërhyrjet e kriminelit Vuçiq dhe qeverisë së Serbisë në punët e brendshme të Republikës së Kosovës, si dhe ta ndalojnë keqpërdorimin e bandave të veriut dhe serbëve lokal, nga  Vuçiqi për qëllimet politike të Serbisë, kundër shtetit të Kosovës.

Vendimi për tabelat, duhet të shërbejë edhe për veprime të tjera kushtëzuese, ndaj këtij shteti agresor, për ta dëshmuar veten Kosova edhe njëherë më tepër, si subjekt i barabartë, jo vetëm në dialog, por edhe në mbrojtjen praktike dhe faktike të sovranitetit kushtetues e integritetit territorial, si dhe për forcimin e pozicionit politik e diplomatik ndërkombëtar në procesin e vazhdimit të bisedimeve, në të cilat para ardhjes së Qeverisë Kurti në pushtet, Kosova për gati një dekadë të plotë, ishte vetëm objekt,  por asnjëherë subjekt i barabartë i dialogimit dhe imponimit të temave me peshë për shtetin tonë të ri.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".